PL EN

Aktualności

MUZYKA I ARCHITEKTURA W PLENERZE- RELACJA Z PIKNIKU ARCHITEKTÓW

Piknik Architektów w dniu 11 czerwca br. odbył się nie tylko w awangardzie obchodów ogólnoświatowego Dnia Architektury, przypadającego na 1 lipca każdego roku, był także, jak się okazuje, zwiastunem afrykańskich upałów we Wrocławiu.

Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu z pikniku, autorstwa Ewy Barskiej i Ewy Kowalskiej , niech w skrócie zilustruje realizację tego wydarzenia, na które wszystkich architektów zapraszaliśmy, SARP o/W-w, DSOIA wraz z Muzeum Architektury oraz Wydziałem Architektury UM.

W dniu rozstrzygnięcia konkursu „Piękny Wrocław”, w terminie ostatecznie ustalonym przez Organizatora Konkursu, już po raz drugi, z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Architektury połączyliśmy meritum pracy architektów z ich odpoczynkiem.

Zorganizowaliśmy to zgodnie przez obie zrzeszające architektów nasze organizacje, laureatami konkursu są bowiem członkowie IARP, zaś SARP zrzesza również innych architektów, młodszych- bez uprawnień i tych znakomitych, starszych, już w zawodowym spoczynku, którzy są ciągle zainteresowani swoim miastem.

I tak dyrektor Wydziału Architektury Kolega arch. Piotr Fokczyński zaprosił na ROZSTRZYGNĘCIE KONKURSU PIĘKNY WROCŁAW 2018 – XXIX edycję, w programie przewidując od g. 14.00, po przywitaniu gości przez organizatorów, wykład prof. Rafała Eysmonta a potem uroczystość wręczenia nagród, zwiedzanie wystawy, spotkania kuluarowe.

SARP O/W-w i DSOIA zaprosiły na PIKNIK Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ARCHITEKTURY. Na zewnątrz, przed Muzeum Architektury- a wewnątrz ARCHIBOXA –zaplanowano, od razu po rozstrzygnięciu konkursu, na g. 16.00 muzyczny występ profesjonalistów - grupy Jacka Barana &The Blues Connections ; z zespołem gościnnie wystąpił, jak sam się nazywa, shouter arch. Tadeusz Szukała (określenie to związane jest tradycją wokalną muzyki rockowej , bowiem zespół wykonuje covery rock -end -rollowe, np. zespołu The Rolling Stones). I usłyszeliśmy popisowe wykonania dynamicznej muzyki, aż trzeba było przyciszać nagłośnienie. Na g. 18. zaplanowano występ grupy "Godzina do Świtu"; w zespole tym jednym z 2 muzycznych liderów jest nasz Izbowy Kolega arch. Krzysztof Telesiński, a na pikniku jedynym rodzynkiem w programie własnych rockowo-bluesowych utworów grupy był gościnny występ arch. Ewy Barskiej z coverem Loreeny McKennit.

Na skwerze przed Muzeum w tym czasie trwał piknikowy catering, serwowany przez sprawdzony na Balach Architekta „Welcome Catering Service”, a były to smakowite „dania z grilla”- kiełbasa grillowa czerwona, grochówka, pajdy chleba gospodarskiego ze smalcem, ogórki kiszone, ketchup, musztarda no i były też beczki lanego i zimnego piwa, które na szczęście przynosiło ochłodę w tym skwarnym popołudniu.

Ogłoszenie wyników Konkursu było znakomitą okazją do integracji naszego środowiska, także w kontekście działań Prezydenta Miasta w zakresie architektury oraz zaangażowania w organizację Urzędu Miasta-w osobie także pani dyrektor Małgorzaty Jordan. Zgodnie z ustaleniami z Wydziałem Architektury z zeszłego roku, ponownie połączyliśmy architektoniczne siły na kolejny wielki dzień z Architekturą we Wrocławiu.

DSOIA i SARP reprezentowali dzielnie, mimo upału, członkowie, także Prezes Daria Kieżun, przedstawiciele Zarządu SARP i Rady DSOIA, Biuro SARP. W imprezie uczestniczyli również nie tylko przedstawiciele Prezydenta i Urzędu Miasta, pozostali z nami świętować swe zwycięstwa znakomici Laureaci i Nominaci - Projektanci, Inwestorzy i Wykonawcy, ale także nieoczekiwanie przybyli zwabieni muzyką inni goście, np. zorganizowana wycieczka z przewodnikiem, indywidualni turyści z Nowej Zelandii a także całkiem młodzi wrocławianie, którzy rodzinnie dotykali architektury przez Kalejdoskop Archiboxa, po wyjściu z wystawy najlepszych wrocławskich realizacji w roku 2018, prezentowanej w chłodnym Muzeum Architektury. Wszyscy chronili się, jak mogli, w ruchliwych liściastych cieniach, jedynie dzielni artyści pod koniec dnia mieli słoneczny gorący niegasnący reflektor w Archiboxie.

Wszystkim za udział i współpracę jako organizator Pikniku dziękuję,

do zobaczenia za rok!

Ewa Barska