PL EN

Aktualności

MÓJ DOM - spotkanie z pismem i jego twórcami

Wrocławski Oddział SARP zaprasza 14 listopada 2019 o godz. 18.00 do Muzeum Architektury we Wrocławiu na spotkanie poświęcone pismu MÓJ DOM, które powstało prawie 40 lat temu, jako pierwsze w Polsce podejmujące tematykę wzornictwa, projektowania i architektury przede wszystkim domów jednorodzinnych.


Spotkanie  ma na celu prezentację fenomenu zjawiska, które zrodziło się w naszym mieście w przeddzień zapowiedzi demokratycznych zmian i ruchu „Solidarność”. Wydawany od 1980 r. magazyn „Mój Dom” poświęcony architekturze oraz wnętrzarstwu popularyzował dobre wzory domów i ich wyposażenia, rozbudzał świadomość estetyczną, a także kulturę życia codziennego. Genezy pisma należy doszukiwać się w zaangażowaniu wrocławskiego środowiska młodych architektów, dziennikarzy i artystów plastyków, chcących wnieść nowe pomysły do naszego najbliższego, domowego otoczenia. Miesięcznik miał prezentować czytelnikom przykłady dobrych aranżacji wnętrz mieszkalnych, ich projekty, propozycje przeróbek typowych mieszkań na ciekawsze, bardziej pomysłowe, odbiegające od wielkopłytowej sztampy, a także wzornictwo przemysłowe polskie i zagraniczne, nieznane przeciętnemu Polakowi. Było zarazem polem dla prezentacji projektów wrocławskich architektów, których nietypowe realizacje odchodzące od standardów, cieszyły się sporym zainteresowaniem.


Na spotkaniu przypomnimy, jak pismo wyglądało, jakie zawierało treści i kto je tworzył. Zaprezentujemy projekty oraz porady w nim udzielane, omówimy szatę graficzną, oddamy głos założycielom, członkom kolejnych redakcji, właścicielom MOJEGO DOMU (1980-1991) i jego kontynuacji - pismom dom & ogród (1991-1992) oraz Nasz Dom i Ogród (1993-1999).


Organizacja i prowadzenie spotkania: arch. Beata Stobiecka (członkini Zarządu SARP O/Wrocław) i Iwona Kałuża (historyczka sztuki, BWA)

Partner spotkania: Muzeum Architektury we Wrocławiu