PL EN

Aktualności

Burze w Architekturze - Sztuka i Architektura

EPR Architects, Recepcja oraz SARP Wrocław zapraszają na styczniowe spotkanie z cyklu Burze w Architekturze – platformy dyskusyjnej skupionej wokół architektury.

Temat tego miesiąca to...

Sztuka i Architektura

Kiedy sztuka staje się architekturą, a kiedy architektura sztuką? Co łączy obie dziedziny? Gdzie w architekturze jest miejsce na sztukę? Czy powinna być dodatkiem, czy może podstawowym narzędziem warsztatu architekta?

O tych i innych aspektach tematu Agata Rogowska oraz Tomasz Lato porozmawiają z panią Lidią Kupczyńską-Jankowiak, artystką, projektantką oraz profesor na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pani Lidia opowie o tym, jak czerpie inspiracje z architektury, oraz o swojej perspektywie na związki obu tych dziedzin.

Rozgrzewka

Nasze spotkanie rozpoczniemy od podzielenia się projektami, które według was najciekawiej pokazują różnice i podobieństwa między sztuką i architekturą. Może widzieliście jakieś ciekawe instalacje w przestrzeni miejskiej? Albo zainspirował was projekt pawilonów wystawienniczych na Expo? Przesyłajcie swoje przykłady i inspiracje na adres burze@epr.co.uk do 24.01 wraz z nazwiskiem autora i nazwą projektu.

***

Lidia Kupczyńska – Jankowiak

Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1973), projektantką, ceramikiem. Urodziła się, mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Od 1994 r. jest profesorem na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i prowadzi pracownię projektowania ceramiki na Wydziale Ceramiki i Szkła.

Twórczość Lidii Kupczyńskiej – Jankowiak jest zawsze rozpoznawalna. Artystka traktuje formy ceramiczne na podobieństwo architektonicznych, barwi je kolorami natury i mocno osadza w przestrzeni. Ich zróżnicowane płaszczyzny i niejednolita faktura sprawiają, że formy prowadzą dialog między sobą, a także „grają” swoimi wewnętrznymi, zamkniętymi przestrzeniami, które widoczne są fragmentarycznie. Odsłaniają się, odbijając lub pochłaniając światło.

***

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/607195130047936/

Zapraszamy do dyskusji!