PL EN

Aktualności

Burze w Architekturze - (Nie)typowe osiedle - Nowe Żerniki

EPR Architects, Recepcja oraz SARP Wrocław zapraszają na listopadowe spotkanie z cyklu Burze w Architekturze – platformy dyskusyjnej skupionej wokół architektury.


Temat tego miesiąca to...

(Nie)typowe osiedle – Nowe Żerniki


Wrocławska wystawa architektoniczna WUWA obchodziła w tym roku 90. rocznicę otwarcia. Celem "wzorcowego" założenia było zaproponowanie poprzez eksperymentalną architekturę nowych technologii i sposobów zamieszkiwania, które odpowiedziałyby na zmieniający się styl życia po I Wojnie Światowej. Przy okazji tego jubileuszu chcielibyśmy razem z Wami zastanowić się, na jakie problemy mogłoby odpowiedzieć współczesne nam wzorcowe osiedle i czym powinno się charakteryzować.

Tematem przewodnim naszej dyskusji będzie wrocławska próba odpowiedzi na to zagadnienie - „Nowe Żerniki” (nazywane również WUWĄ2). W jakim stopniu to osiedle może pozostać modelem dla przyszłych realizacji we Wrocławiu i na jak długo? O założeniach, procesie projektowania i realizacji założenia oraz towarzyszących problemach Tomasz Lato oraz Agata Rogowska porozmawiają z uczestnikiem projektu - Mikołajem Smoleńskim.

Zapraszamy do dyskusji!


Mikołaj Smoleński

Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Finlandii na Uniwersytecie w Oulu w ramach programu Modern Nordic Architecture i podyplomowo na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Helsinkach. Współprowadzi biuro ch+ architekci oraz w ramach platformy SOFFT, we współpracy z innymi twórcami i podmiotami, zajmuje się działaniami w niewielkiej skali dedykowanymi przestrzeniom publicznym i lokalnym społecznościom.

Jest współautorem wielu realizacji m.in. Centrum Kultury „Agora” we Wrocławiu, Regionalnego Centrum Sportu w Kołobrzegu, zespołu Szkolno-przedszkolnego na Stabłowicach we Wrocławiu, Centrów Aktywności Lokalnych na Przedmieściu Oławskim, zespołów mieszkaniowych na Nowych Żernikach we Wrocławiu oraz instalacji plenerowych takich jak "Polegiwacz" czy "MoKapp". Autor i współautor ok. dwudziestu nagrodzonych i wyróżnionych projektów konkursowych w tym czekającego na realizacje Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej na Nowych Żernikach.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1751745408291039/